Badania naukowe

Badania naukowe

Łukasz Fuławka
fulawka@poczta.onet.pl

Akademicki Klub Płetwonurków „Pirania” uczestniczył do tej pory w kilku projektach badawczych m.in:

1. Ból zęba u nurków link
2. Fitoplankton jeziora Niesłysz.
link
3.
Wielki Staw karkonoski. link


1. Ból zęba u nurków

W roku 2007 studentki stomatologii AM we Wrocławiu, Anna Grabowska oraz Magda Papiernik zgłosiły się do nas z propozycją wzięcia udziału w badaniach, których tematem był ból zęba u nurków. Pierwszym etapem było przeprowadzenie ankiety. Następnie dokonano kontroli stomatologicznej wybranych członków. Owocem ich pracy był plakat na konferencji, a następnie artykuł. Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z jego treścią:

http://www.dmp.am.wroc.pl/artykuly/DMP_2009461069.pdf

wróć

2. Fitoplankton jeziora Niesłysz

Również w 2007 roku nawiązaliśmy kontakt z dr inż. Dorotą Richter, adiunktem Katedry Botaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Celem współpracy były pilotażowe badania fitoplanktonu jeziora Niesłysz. Pierwszym etapem było pobranie próbek wody na głębokościach 3, 6, 9 i 12 m. Następnie zagęściliśmy materiał, przesączając przez bibułę filtracyjną. Kolejnym etapem było oglądnięcie preparatów pod mikroskopem optycznym, zrobienie zdjęć i oznaczanie gatunków glonów. Poniżej przedstawiamy wybrane zdjęcia:

Jednocześnie rozpoczęliśmy pracę z dr. Jerzym Kassnerem (legendarnym członkiem dawnej Piranii, który zainicjował działalność naukową naszego Klubu u zarania jego dziejów) w Pracowni Mikroskopii Elektronowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Próbki glonów, po zagęszczeniu, podlegały skomplikowanej preparatyce, która w skrócie polegała na przepłukaniu i  odwodnieniu. Następnie napylono na nie srebro i tak przygotowane preparaty oglądnięto w skaningowym mikroskopie elektronowym. Oto efekty tej pracy :

wróć
3. Wielki Staw karkonoski

Pod koniec lat 60-tych Pirania uczestniczyła w ekspedycji naukowej, której celem było zbadanie flory Wielkiego Stawu Karkonoskiego. Więcej informacji przeczytasz w artykule czasopisma Bąbel:

wróć

2 komentarze

 1. Witam!:)
  Nazywam się Anna Sołoducha i jestem studentką II roku stacjonarnych studiów magisterskich na kierunku Geografia- specjalność Geografia regionalna i turystyka, na Uniwersytecie Wrocławskim. Przeprowadzam badania ankietowe na potrzeby mojej pracy magisterskiej o temacie:

  „Współczesny obraz turystyki podwodnej na świecie, w świetle badań ankietowych wśród jej uczestników i literatury przedmiotu.”

  Byłoby mi bardzo miło, jeśli wypełniliby Państwo moją ankietę, ponieważ jest to trzon mojej pracy magisterskiej i bardzo mi na tym zależy:) Ankieta jest całkowicie anonimowa. Z góry dziękuję za pomoc i jako płetwonurek- życzę wszystkim cudownych, podwodnych krajobrazów, tajemniczych głębin i szczęśliwego wynurzenia :)Pozdrawiam

  http://moje-ankiety.pl/respond-15948.html

 2. Ankieta wypełniona 🙂
  Wrzucę linka na FB to może będzie więcej chętnych.
  Czy będzie można zapoznać się z wynikami ankiety?
  Pozdrawiam
  Marcin

Dodaj komentarz